Ballet
Anna Odintsova
Vitaly Polovnikov
Sergey Samoilenko
Ksenia Zakharova
Anna Germizeeva
Olga Grishenkova
Anna Odintsova
Natalia Ershova
Anna Zharova
Artyom Pugachyov
Nikita Ksenofontov
Evgeny Basalyuk
Nikolay Maltsev
Roman Polkovnikov
Mikhail Lifentsev
Victoria Dankovtseva
Elizaveta Anoshina
Maria Mashkina
Ksenia Belousova
Ekaterina Likhova
Evgeniy Zybin
Igor Leushin
Mikhail Nedelsky
Sofia Chusovkova
Veronika Sitalo
Ekaterina Zabrovskaia
Anastasia Turchina
Margarita Solodova
Maya Grigorieva
Maria Nikolaeva
Ekaterina Malko
Natalia Lifentseva
Konstantin Alexentsev
Arutyun Arakelyan
Kirill Danilov
Kohey Fukuda
Ilia Golovchenko
Polina Onuferko
Varvara Brykina
Maria Baskova
Katerina Livonskaya
Varvara Rastorgueva
Yulia Demakova
Stella Malkina
Inga Karpova
Anastasia Sazonova
Margarita Novokhatskaya
Polina Emelyanova
Kseniya Gusarova
Anna Gosteva
Evgenia Moiseeva
Polina Shkatova
Alina Kuznetsova
Lyubov Boyko
Anastasia Kovaleva
Oksana Grigorieva
Angelina Shipulina
Ekaterina Alexandrova
Ariadne Herzig
Ekaterina Samokhina
Daria Korotkova
Sophia Kartashova
Anastasia Zenina
Sofia Chengayeva
Mariya Korotkova
Valentina Dergacheva
Olesya Sanguliya
Tatyana Nosova
Anna Sovban
Elizaveta Leushina
Natalia Shokot
Sofia Tsiplukhina
Ellina Zagurskaya
Anna Zimina
Ekaterina Stolyarova
Zemfira Nazemtseva
Angelina Laperdina
Diana Kozhurenko
Nina Evseeva
Alyona Dyakina
Irina Drobysheva
Sofia Dernova
Glafira Soboleva
Tamara Tiunova
Julia Druzhinina
Anastasia Vedernikova
Anna Bikovskaya
Maxim Shagaev
Daniil Slepchenko
Daniil Pechurkin
Denis Golov
Kirill Krivkov
Artur Shelomentsev
Victor Uskov
Alexander Makarov
Timofey Kolyshkin
Ivan Budaev
Sanzhar Amirov
Vladimir Savelkaev
Daniel Dranchak
Diego Calderón Armién
Alexander Burkov
Vladislav Nikitin
Vyacheslav Slyadnev
Daniel Eremin
Konstantin Demakov
Timofey Gerasimov
Vladislav Martyanov
Nikita Koltunov
Artem Demchenko
Kirill Bogdanov
Elisey Inshakov
Danil Pikarenko
Ilnur Ziyangirov
Ilya Solomonov
Ruslan Sagdakov
Artyom Klimov
Dmitry Zheleznyak
Milan Voronyuk
Liana Zenina
Zhanna Sharifullina
Victoria Solomina
Italia Novikova
Galina Vegner

Manager of the Ballet Company

Vitaly Polovnikov

Laureate of an international competition and diploma winner of a national competition

Vitaly Polovnikov graduated from the Novosibirsk State Choreographic School (1995, class of S. Krupko). He has been in the Company of the Novosibirsk Opera and Ballet Theatre since 1993 (until 1995 in the trainee group). Since 2019, he has been the manager of the ballet Company of the theatre.

He performed the following parts on the stage of the theatre: Siegfried, Rothbart, Spanish dance (Swan Lake by Tchaikovsky, choreography by Ivanov, Petipa, revised by Sergeev); Prince Orgeat, Nutcracker (The Nutcracker by Tchaikovsky; choreography by Ivanov, Vainonen, Vikharev); Prince Désiré, Bluebird, Prince Fortuné, Prince Charmant (The Sleeping Beauty by Tchaikovsky; choreography by Petipa, revised by Sergeev); Torero, José (Carmen Suite by Bizet/Shchedrin; choreography by Dementiev); Spartacus, Crassus (Spartacus by Khachaturian; choreography by Grigorovich); Albrecht, Additional pas de deux (Adams Giselle; choreography by Coralli, Perrot, Petipa); Tommy (Pippi Longstocking with music by Khachaturian); Pas de deux (Bournonvilles Conservatoire, or Caprices of a Ballet Master); Soloist (Sonata with music by Scarlatti, choreography by Simonov); Soloist (Roads of Love with music by Kurt Weill, Francis Poulenc and Joseph Kosma; choreography by Miroshnichenko); Rezanov, Heretic (Juno and Avos with music by Rybnikov); Pierrot, Eusebius (Carnaval by Schumann; choreography by Fokine); Espada, Basilio, Don Quixote (Don Quixote by Minkus; choreography by Petipa, Gorsky); Shahryar, Aladdin, Sinbad (One Thousand and One Nights by Amirov; choreography by Nazirova); Golden Slave, Shahezman (Scheherazade with music by Rimsky-Korsakov; choreography by Fokine); Young man (Chopiniana with music by Chopin; choreography by Fokine); Florindo (Pulcinella by Stravinsky; choreography by Simonov); Young man (Le Baiser de la Fée by Stravinsky; choreography by Sigalova); Soloist (Russian Seasons with music by Desyatnikov; choreography by Sigalova, world premiere); Soloist (Come in! with music by Martynov; choreography by Simonov); Toloragva (La Bayadère by Minkus; choreography by Petipa, revised by Ponomarev, Chabukiani); One of six soloists (Immortal Beloved with music by Glass; choreography by Liang, world premiere).

Vitaly Polovnikov toured with the Theatre Company in Spain, Portugal, Japan, Egypt, Thailand, China, Italy, South Korea, and France. He took part in joint ballet projects in Japan and the UK.

  • Mr. Stahlbaum, the King of Mice. The Nutcracker by Tchaikovsky (choreography by Vainonen)
  • Laureate of the International Award Debut (Novosibirsk, 2001)
  • Diploma winner of the Open All-Russian Ballet Competition Arabesque (Perm, 2002)